$show[vbsec2]
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: Etyka dziennikarska

Awatar Mario Boss
    Auto
    Seat Ibiza

Domyślnie Etyka dziennikarska

Słuchając ostatnio radia , usłyszałem w nim reklamę pewnej marki samochodów których promocyjną ofertę zachwalał znany dziennikarz - p.W.Ziętarski.

I pomyślałem sobie że to chyba nie etyczne. Że kto jak kto ale dziennikarz nie powinien brać udziału w reklamach. No bo jak potem odbierać na serio jego opinię na temat tego czy innego samochodu, nie zakładając że zapłacili mu za tą opinię lub że ma takie a nie inne zdanie na temat konkurencyjnych aut.
    Według mnie to podważa obiektywność takiego dziennikarza a to chyba wartość najwyższa w tym zawodzie.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat ??

Chciałbym przeczytać też jaką opinię na ten temat mają "nasi" redaktorzy z aG jako koledzy po fachu pana W.Z.
    "Większość ludzi prędzej umrze niż zacznie myśleć - i w istocie tak czyni." B.Russel

Auto
    Swift Sport '13 / S-Cross '13

Domyślnie

ale W.Zientarski chyba nie ocenia aut jako takich - przynajmniej nie spotkałem się z testem podpisanym jego imieniem i nazwiskiem.

Auto
    już nie potrzebuję

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Mario Boss Zobacz posta
    kto jak kto ale dziennikarz nie powinien brać udziału w reklamach.
    Akurat ten dziennikarz ma "tradycję" reklamowania sięgającą baardzo odległych czasów, kiedy to wylano go z TVP za kryptoreklamę ze zdaje się wówczas jedynego programu o motoryzacji. rany ale to było dawno temu, lecz pamiętam

oczywiście, że tak nie powinno się dziać ale:

1) dziennikarz to zawód wymierający, piszący teraz już prawie zawsze na zamówienie
    2) musi konkurować z "bezstronnymi" blogerami, którzy przemycają kampanie reklamowe działające nieco mniej wprost, na granicy już bliskiej PR owi

Zatem po prostu profesjonalny dziennikarz nie ma na ogół innego wyjścia

Akurat red. naczelnego aż tak pewnie nie przycisnęło, ale na pewno ma swoje stosowne wydatki i poza tym ten red. baardzo lubi takie reklamy najwyraźniej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/41219_..._drzwiami.html

i facet najwyraźniej "wychodzi na swoje" - więc tych świętych zasad się kompletnie nie opłaca przestrzegać, niestety.
    Ostatnio edytowane przez Kedirak ; 13-02-2014 o 21:13

Redaktor naczelny autoGALERIA.pl Awatar Bochen
    Auto
    Seat Cordoba

Domyślnie

Dziennikarz to nie zawód wymierający. Im bardziej sprzedajni będą wszyscy blogeropodobni i im mniej rzetelnych informacji będzie można w mediach znaleźć, tym ważniejsi będą bezstronni dziennikarze i redakcje z renomą, którzy od nikogo kasy za testowanie tego czy tamtego nie biorą - a więc wszyscy z aG. Ogólnie to z panem Zientarskim trochę sobie pogadałem (a nawet więcej niż trochę) przy okazji prezentacji Qashqaia i jest tak sympatycznym człowiekiem, że aż głupio mi źle o nim pisać. Wydaje mi się jednak, że osiągnął już tyle w dziennikarstwie motoryzacyjnym, że niespecjalnie zależy mu na tym, co kto sobie o tym pomyśli. Ale również mocno się skrzywiłem jak usłyszałem tę reklamę, na dodatek w "opakowaniu" niby-audycji motoryzacyjnej. Brzydko pachnie.

A o tym, że zasad nie opłaca się przestrzegać, wiadomo od dawna. Jednak wszyscy twardo ich przestrzegamy i będziemy przestrzegać, pozostając bezstronnymi. Ale i tak zawsze znajdą się tacy, co pod przychylną opinią widzą układy... :/ Ileż zresztą było o tym dyskusji...

Auto
    już nie potrzebuję

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Bochen Zobacz posta
    Dziennikarz to nie zawód wymierający
    ta..

Redaktor naczelny autoGALERIA.pl Awatar Bochen
    Auto
    Seat Cordoba

Domyślnie

Zobaczymy za parę lat Obecna sytuacja może się odwrócić!

Auto
    już nie potrzebuję

Domyślnie

Ależ tak! Chciałbym, abyś okazał się wizjonerem !!! (tylko w to nie wierzę jak słucham i coś przeczytam czasem , ale dlatego będziesz tym, który miał rację)

Domyślnie

art. 12 ust. 2 Prawa Prasowego czytamy: Dziennikarzowi nie wolno prowadzić ukrytej działalności reklamowej wiążącej się z uzyskaniem korzyści majątkowej bądź osobistej od osoby lub jednostki organizacyjnej zainteresowanej reklamą. Ustawodawca nie przewidział sytuacji, w której dziennikarz może prowadzić jawną działalność reklamową, czy wykorzystywać własny wizerunek w przekazie reklamowym.

W reklamach, z wyłączeniem autopromocji, zakazane jest wykorzystywanie głosu lub wizerunku osób, które prowadziły audycje informacyjne, publicystyczne lub audycje dla dzieci w programach radiowych lub telewizyjnych w okresie krótszym niż 3 miesiące przed nadaniem reklamy

W praktyce wygląda to tak, że za reklamę dostaje się więcej pieniędzy niż za program więc jest to czysty marketing.
    Lis reklamujący napoje energetyczne? Wojewódzki reklamujący marną sieć?

To pokazuje tylko jedno i taki proponuję wniosek - osoby podejmujące taką działalność nie są dziennikarzami. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam kolegów z pracy.

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Kto jak kto ale Wojewódzki to na pewno nie jest dziennikarzem.

VIP Awatar Robak
    Auto
    VW Passat CC 1.8 TSI

Domyślnie

Moze i nie skonczył ale tez cos tam opublikował wiec chyba mozna uznac go za dziennikarza.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów