$show[vbsec2]
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Podatek od sprzedazy auta.....????

Domyślnie Podatek od sprzedazy auta.....????

Witam. Mam male pytanko......a wiec chce sprzedac swoj samochod bo chce zmienic na taki sam z wiekszym silnikiem......ale samochod kupilem niedawno, niecale 2 m-ce temu i ojciec mowi ze jak teraz sprzedam to bede musial placic jakis podatek od wzbogacenia sie czy sprzedazy bo nie minelo 6m-cy od czasu zakupu autka...o co chodzi z tym podatkiem i jaka jest mniej wiecej jego wysokosc??
    ...:::TaZ:::...

Zbanowany Awatar AGENT
    Auto
    Miś :)

Domyślnie

To nabywca będzie musiał taki podatek zapłacić w US, a nie sprzedający (zależy od wartości pojazdu). Ja miałem samochód od 5 czerwca do 29 września czyli niecąle 4 miesiące i nic nie musiałem płacić, żadnego podatku. Jedynie radzę szybko iść do WK złożyć oświadczenie o zbyciu pojazdu (z umową sprzedaży), za znaczek płaci sie 5 PLN. Równie ważna jest wizyta w firmieubezpieczeniowej z umowa sprzedaży, coby potem nie nekali drukami do zapłaty OC :/ To chyba tyle

były redaktor autoGALERII
    Auto
    Subaru Outback' 07, www.TestySamochodowe.pl

Domyślnie

płaciłbys jeśli sprzedałbys go drożej niż kwota za jaka kupiłes, tylko w tym przypadku i niezaleznie od czasu. Ale nic nie placisz jesli sprzedasz cos w ciagu pol roku po nizszej niz cena zakupu. Nowy nabywaca placi natomiast 2% podatek, tzw. CIT 1, ktory nalezy wypelnic przy sparządzaniu umowy, sprzedający tam sie musi podpisac.
    SEAT Ibiza 1.6 SC DSG Stylance '09, TestySamochodowe.pl

Zbanowany Awatar AGENT
    Auto
    Miś :)

Domyślnie

A kto ci udowodni, że sprzedałeś za większą kwotę, niż kupiłeś? Zastanów sie co Ty piszesz :lol: Jak ja facetowi puściłem Malca za 2500 PLN, to na umowie wpisałem 1000 PLN, żeby gośc nie musial płacić własnie tego podatku 2% o którym wspomniałeś. Ten podatek obowiazuje bodajże od kwoty 1000 złotych wzwyż, ale pewnosci nie mam :/ Co szkodzi na umowie napisac 1000 ?

Auto
    toyota

Domyślnie

Ok, a powiedzcie mi ile procent podatku płaci się jeśli auto sprzedajemy drożej niż kupiliśmy i jasno z faktury to wynika ?
    Jest to % od różnicy z tego co wiem...

Drugie pytanie jak z Waszego doświadczenia kupujący podchodzą do zaniżania przez sprzedającego ceny na umowie kupna-sprzedaży ?

Z góry serdecznie dziękuję.

VIP Awatar Potek
    Auto
    Audi A4

Domyślnie

Don ma racje bo niektórzy o tym nie wiedzą...

Kumpel o tym nie wiedział i sprzedawał własnie autko po 2 miesiącach, i musiał płacić podatek od sprzedaży bo sprzedał o 1tys zł więcej niż kupił.

A do zaniżania jak podchodzą? myśle, że przy tańszych autach nie ma problemu, podejrzewam ze przy droższych moga sie trafić tacy co im to pasowac nie bedzie.

Awatar Samurai
    Auto
    Lancia Lybra SW 2,4 JTD

Domyślnie

A jak się sporządza umowę gdy samochód ma współwłaściciela ?
    Powinny być na umowie 3 osoby (właściciel, współwłaściciel i nabywca) ?

Awatar Tombar5
    Auto
    Micra K12

Domyślnie

Chwileczkę panowie wypowiem sie bo niektóre auta lecą u mnie jak rękawiczki i to wszystko u nas nie jest takie proste i jednoznaczne. Rozróźna się generalnie dwie sprawy. Sprzedający jest osobą fizyczną lub sprzedający jest osobą prawną (czyli firmą). Chodzi zawsze o podstawową zasadę, jest dochód trzeba go ujawnić i zapłacić ew. podatek. Osoby fizyczne mają limit dodatkowych dochodów, który mają co prawda obowiązek ujawniać ale jest wolny od podatku PIT (coś ok 2 czy 2,5 tyś rocznie, nie mam pod ręką księgowego i nie powiem dokładnie w tej chwili ile ten limit wynosi w 2008r, to chyba jest sprzęgnięte z tzw kwotą wolną od podatku PIT) W tym limicie osoba fizyczna to może sprzedać i 10 aut, jednakże oczywistym jest, że US czepi się i zrobi kontrolę oraz skonfrontuje sprzedającego z kupującymi i oczywiście w razie wsypy konsekwencje zatajenia dochodów będą bolesne dla kieszeni, bowiem taka rotacja aut ma znamiona prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast nikt się nie ma prawa czepić jeżeli zamienimy jedno auto i żądać zapłaty podatku jeżeli ów limit nie został przekroczony i udowodniony w ew. konfrontacji. Ja wiem, z doświadczenia, że i dwa auta przejdą na sucho. Zawsze podstawą jest nie tylko umowa kupna-sprzedaży ale i decyzja o wycenie i wymiarze podatku PCC i po prostu w takiej sytuacji należy zadbać żeby nie wpisywać cen wyższych od tych za który samochód się wcześniej kupiło. Przede wszystki mależy unikać zakupu aut stosunkowo młodych rocznikowo z importu po zaniżonych zdecydowanie w umowe cenach. Dlatego, że US przy naliczaniu PCC zawsze bierze pod uwagę cenę rynkową czyli w praktyce "Eurotax" i po tem ma prawo dochodzić roszczeń wg swoich wycen. Jeżeli samochód sprzedaje tzw osoba prawna i samochód był wpisany w ewidencję środków trwałych to należy odliczyć odpowiednią wartość amortyzacji od wartości sprzedanego auta a resztę uzwględnić w księgowości jako dochód. Również po zakończeniu amortyzacji (2,5 do 5 lat) należy, jeżeli sprzeda się auto w ciągu krótszym niż 6 m-cy umieścić całą resztę zapłaty jako dochód firmy. Po 6 -ciu miesiącach sprzedaż podlega zasadom jak dla osób fizycznych czyli praktycznie rzecz biorąc, ważne jest kto jako właściciel figuruje w dowodzie rejestracyjnym. Tak więc, po wykreśleniu auta z ewidnecji środków trwałych, jeśli figuruje tam firma a nie osoba fizyczna lależy dla własnego spokoju i bezpieczeństwa własnej dupy przerejestrować samochód na siebie odczekać 6 miechów i wtedy bez konieczności dopisywania dochodów do PIT-u. Takie to wszystko popieprzono-proste

Awatar Tombar5
    Auto
    Micra K12

Domyślnie

A jak się sporządza umowę gdy samochód ma współwłaściciela ?
    Powinny być na umowie 3 osoby (właściciel, współwłaściciel i nabywca) ?
    Tak samo jak dla jednego kupującego. Trzeba w miejscu "kupujący" wypunktować wszystkich kupujących ( przecież może ich być i 5-iu, w prawie ogólnie obowiązuje swoboda zawierania umów) z adresami NIP-ami i całą resztą danych jaką zazwyczaj się wpisuje we umowie K-S. Warto zwrócić uwagę, że wtedy również odpowiedzialność za auto, OC, mandaty za parkowanie z fotoradarów itp spada na 3 czy ilu tam właścicieli i w razie nie uiszczenia należności za tytuły wykonawcze od wszelkich kar spadają na 3 osoby i nikt się nie certoli, że każdy ma ew 1/3 auta. Komornik zawsze może ściągnąć całość nawet 3 razy . On się z tego wytłumaczy, spoko!

Uprawnienia umieszczania postów