Jak prawidłowo "przezimować" opony?

Sezonowa wymiana opon wśród kierowców staje się coraz bardziej powszechna. Jednym z problemów, jaki pojawia się przy jej okazji jest to, co zrobić z nieużywanym kompletem ogumienia. Opony potrafią znieść wiele, jednak źle przechowywane mogą szybko stracić swoje właściwości.

Jeśli mamy dwa komplety opon, to zazwyczaj w czasie sezonowej wymiany borykamy się z problemem właściwego przechowania jednego z nich. Guma opon nie najlepiej znosi złe składowanie w nieodpowiedni sposób, jednak istnieją proste wytyczne, których przestrzeganie pozwoli zapewnić oponom komfortowe warunki na przeczekanie kilku zimowych bądź letnich miesięcy.

Gdzie najlepiej przechowywać opony?

Wiele serwisów wulkanizacyjnych oferuje swoim klientom możliwość „przezimowania” kompletu opon wraz z felgami lub bez nich. Cena takiej usługi, to koszt nie większy niż 100 zł (za komplet). To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie dysponują odpowiednim miejscem na składowanie opon. A jakie to miejsce?

Przede wszystkim pozbawione dostępu światła słonecznego i względnie suche, bez wilgoci. Opony powinny być też przechowywane z daleka od substancji chemicznych, które mogą zniszczyć nie tylko gumę, ale również felgi. Jeżeli decydujemy przechowywać się opony w piwnicy lub garażu, to pamiętajmy, aby nie leżały w bliskim sąsiedztwie rozgrzanych rur, pieców czy grzejników. Zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ na mieszankę gumy – wyjaśnia Jan Frączak, ekspert Motointegrator.pl

Jak zakonserwować opony?

Warto pamiętać, by przed zdjęciem opon z samochodu odpowiednio oznaczyć ich pozycję na osiach samochodu. Przy ponownym montażu ułatwi to umieszczenie ich w tym samym miejscu, lub zmianę położenia zgodnie z zasadami rotacji. Po zdjęciu opony należy dokładnie oczyścić i usunąć z bieżnika drobne kamyczki oraz inne zanieczyszczenia. Dzięki temu w kolejnym sezonie unikniemy problemów z wyważeniem koła. Do czyszczenia opon można zastosować wodę z detergentem lub czystą wodę pod ciśnieniem. Gumę warto też zakonserwować specjalnym środkiem, najlepiej na bazie silikonu.

W jaki sposób ułożyć opony?

Równie istotny, co warunki przechowywania jest też sposób, w jaki układamy opony. Nieprawidłowe ułożenie przez okres kilku miesięcy może doprowadzić do powstania odkształceń. Te z kolei powodują problemy z wyważaniem, a także mają wpływ na trwałość opony.

Opony możemy przechowywać na felgach lub bez nich. Producenci nie sugerują konkretnej metody, ale warto pamiętać, że zdejmowanie i zakładanie opon na felgi z pewnością nie służy ani jednym, ani drugim.

Co do zasady opony z felgami powinny zostać ułożone na stosie i przynajmniej raz na 1-2 miesiące zamieniane miejscami. Dla wygody można zaopatrzyć się w specjalny stojak, który podtrzymuje opony, dzięki czemu nie będą stykać się ze sobą i będą wolne od wszelkich czynników deformujących. Podobny efekt osiągniemy zawieszając koła na nawet prowizorycznych wieszakach – tłumaczy Jan Frączak, ekspert Motointegrator.pl. Przechowując opony na felgach zaleca się zmniejszenie ciśnienia do około jednej atmosfery. W przypadku, kiedy opony zdejmujemy z felg, jedyną godną polecenia metodą jest pionowe ustawienie i obracanie ich co pewien czas.

Opony potrafią znieść wiele i są dobrze przystosowane do trudnych warunków eksploatacji. Jednak nieprawidłowo przechowywane, będą szybciej będą się starzeć i tracić swoje właściwości. Dlatego tak istotne jest poświęcenie chwili i zadbanie, by kilka miesięcy przeleżały w odpowiednich warunkach.

Więcej porad na temat opon znajdziecie na Motointegrator.pl